Kontaktní čočky

Hlavní zásady při používání kontaktních čoček

cocka2Vždy dodržujte instrukce, které jste obdrželi od svého očního odborníka.
Nezbytné je dodržování vysokého hygienického standardu v péči o kontaktní čočky.
Vyjměte kontaktní čočky každý večer z oka a uložte je do roztoku pro desinfikování čočky nebo je vyhoďte (v případě denních čoček).
Nikdy nespěte s čočkami, pokud k tomu nejsou určeny a váš oční odborník vám to nedoporučil jinak.
Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu k oplachování čoček nebo pouzdra na čočky.
Nepřenášejte! Nikdy nenoste čočky nasazeny delší dobu, než je vám doporučeno nebo než je určeno výrobcem, i když vám přijde, že byste čočky mohli nosit i déle. Přenášením by vám hrozila například gigantopapilární konjunktivitida.
Dodržujte pravidelné preventivní prohlídky u vašeho očního specialisty alespoň 1x za půl roku, vyhnete se tím možným problémům s čočkami. I když nepociťujete žádné nepříjemné projevy, nemusí to znamenat, že vaše oči na čočky reagují dobře.
Nepoužívejte čočky, jejichž doba použitelnosti již vypršela.
Pokud se vám do oka dostane jakýkoliv chemický roztok, neprodleně oči propláchněte, čočky vyjměte, vyhoďte je (jsou chemikálií znehodnocené) a kontaktujte svého očního specialistu.
Vždy mějte při sobě malou kartičku Nosím kontaktní čočky, aby záchranáři nebo lékaři v případě nehody věděli, že vám mají kontaktní čočky vyjmout.
Pokud pracujete v zaměstnání, kde je potřeba ochranných prostředků pro zrak, informujte o svém nošení kontaktních čoček zaměstnavatele.
Pro případ nouze se doporučuje nosit s sebou malý roztok s náhradními čočkami, popřípadě brýle.

Manipulace s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky jsou neustále ve styku s očima, pro zachování zdraví očí, ale také pro maximální pohodlí a kvalitu vidění s čočkami je tedy nutné udržovat správné hygienické postupy a čistotu v každé fázi manipulace s čočkami.

Před každou manipulací s kontaktními čočkami si důkladně umyjte ruce mýdlem (nejsou vhodná mýdla s přísadou krému, pleťové vody nebo deodorantu) a osušte je čistým ručníkem (nevhodné jsou ručníky pouštějící vlákna). Kontaktní čočky se vždy nasazují před aplikací make-upu.

Sport a kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou na naprostou většinu sportů ideální.
Výjimkou je však plavání a další vodní sporty. Riziko vyplavení čočky při koupání je minimální, problémem je znečištěná voda, která po vniknutí do oka může být příčinou mikrobiální oční infekce. Pokud na vodní sport nepoužíváte jednodenní čočky, po jakémkoliv vodním sportu je vždy nutné čočky s jinou dobou výměny vyjmout a vydezinfikovat.
Vlhké prostředí však může způsobit silnější přisátí čočky na oko, proto na vyjmutí počkejte až 20 minut po opuštění vlhkého místa. Totéž platí i pro sprchování nebo koupání v koupelně či pobyt v páře.

Kontaktní čočky a léky

Váš kontaktolog musí být informován o vašem zdravotním stavu nebo lécích, které užíváte, aby vám mohl doporučit vhodné kontaktní čočky a způsob jejich užívání.
Určité léky, jako např. antihistaminika, léky snižující překrvení, diuretika, svalové relaxanty, léky na uklidnění a proti nevolnosti mohou způsobit suchost očí, zvýšenou citlivost na kontaktní čočky nebo neostré vidění.
Mezi další zdravotní faktory, o kterých byste měli vašeho očního specialistu informovat, patří: těhotenství, cukrovka, zvětšená štítná žláza, nadměrná konzumace alkoholu, držení diet, používání perorální antikoncepce – všechny tyto zdravotní změny mohou (ale nemusí) vyvolat změnu ve vidění nebo snášenlivosti kontaktních čoček.

Nikdy neaplikujte oční kapky (které k tomu nejsou určené) a masti přes kontaktní čočky. Můžete tím čočky poškodit, ale hlavně dochází k nežádoucímu prodloužení účinnosti léku až o několik hodin.

Kdy kontaktní čočky nepoužívat

Kontaktní čočky také někdy není vhodné používat v následujících situacích:

  • při zánětech, infekcích nebo podráždění oka, očních víček či pokožky kolem očí, při těžkých alergiích
  • při přechodném zhoršení zdravotního stavu, např. při chřipce, nachlazení
  • při pravidelném pobytu v nadměrně suchém, zakouřeném nebo prašném prostředí, při práci s chemikáliemi nebo v silně znečištěném prostředí
  • při užívání některých očních léků

Máte-li jakýkoliv dotaz nebo problém ohledně kontaktních čoček, neváhejte se obrátit na naši Ambulanci.

 

 

Back to Top